Trasy rowerowe w okolicach Głowna
|
Szlakiem "młynów nadmrożańskich" |
Rzeka Mroga bierze swój początek nieopodal Brzezin skąd wijąc się spływa stromo w dół przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Niegdyś dolina ta odprowadzała wody z topniejącego lodowca warciańskiego, dziś jej wyraźny spadek i głęboko wcięte koryto stwarza dogodne warunki do budowy wodnych młynów. Od samych źródeł do ujścia Mrodze nieodłącznie towarzyszy malowniczy pejzaż. W swoim górnym biegu Mroga współtworzy wyjątkowy krajobraz strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich z dużymi deniwelacjami terenu i przepięknymi widokami. W okolicach Głowna, u stóp strefy krawędziowej, gdzie teren z pagórkowatego i falistego zmienia się w niemal całkiem płaski, Mroga zwalnia swój bieg, a jej koryto zaczyna meandrować po szerokim i zabagnionym dnie dolinnym.
Z uwagi na różnorodność krajobrazową Mrogi podróż wzdłuż jej doliny warto podzielić na dwa etapy z bazą wypadową w Głownie. W obydwu przypadkach trasa została wyznaczona równolegle do doliny Mrogi na obu jej brzegach, a punktami łączącymi stały się mosty przy nadmrożańskich młynach. Również kierunek podróży może być dowolny. Niniejsza propozycja szlaków rowerowych ogranicza się tylko do opisu prawobrzeżnych tras, ponieważ wariant lewobrzeżny jest bardziej oczywisty i nawiązuje zasadniczo do dość łatwych głównych ciągów komunikacyjnych wzdłuż doliny Mrogi. |
Część południowa |
Wracając tą drogą pod górę z młyna, jadąc w kierunku Łowicza dojeżdżamy po około 1km do wsi Kołacinek, w której za ostrym łukiem w lewo za kościołem opuszczamy ruchliwą szosę podjeżdżając stromo na wprost pod górę. Oprócz drewnianego kościółka godnym zwiedzenia obiektem w Kołacinku jest otwarty niedawno Park Jurajsko-Botaniczny Dino Park, do którego dojedziemy skręcając w lewo po osiągnięciu kulminacji wzniesienia za kościółkiem. Nasza trasa wiedzie jednak dalej prosto i po przejechaniu 1600m, jadąc najpierw w dół, a potem pod górę, cały czas prosto dojedziemy grupy zabudowań.
5km od Kraszewa dojedziemy do wsi Borki i łuku w prawo, gdzie przy drodze stoi stary drewniany krzyż. W tym miejscu warto zjechać na chwilę w lewo dróżką wiodąc przez las w dół, aż do rzeki. Nad Mrogą na łące znajdują się pozostałości gospodarstwa młynarskiego z fundamentami budynków i ziemianką. Niestety z budowli młyńskiej pozostał jedynie fragment betonowej przegrody na martwej obecnie odnodze Mrogi. Wracamy do drogi przez Grodzisk i jedziemy dalej w kierunku Głowna. Jadąc cały czas prosto 500m dalej dojedziemy do drogi z pierwszeństwem przejazdu. Skręcamy w prawo mijając po drodze gospodarstwo ze stawikiem i po chwili skręcamy w lewo. Drogą tą jedziemy cały czas prosto przecinając po 1,5km drogę do Dmosina. Kilometr dalej od szosy, za zabudowaniami, które będą po prawej stronie znajduje się zjazd w lewo do kolejnego młyna w miejscowości Wierzbówka. W tym miejscu możemy znowu wrócić do trasy Głowno Brzeziny, jednak dużo ciekawsza droga prowadzi dalej przez las, gdzie po około 1,5km dojedziemy do szutrowej drogi łączącej miejscowość Piaski Rudnickie z osiedlem Huta Józefów w Głownie. Aby dojechać do osiedla skręcamy w lewo.
Cała opisana trasa to dystans rzędu 32km. |
Część północna |
Północna część szlaku młynów nadmrożańskich jest nieco krótsza i łatwiejsza, dlatego też bardziej zaawansowanym rowerzystom warto polecić rozszerzenie trasy wycieczki kontynuując podróż szlakami wyznaczonymi na terenie gminy Bielawy. Z Placu Wolności udajemy się na północ ulicą Strażacką, a następnie pod górę ulicą Bielawską. Po dwóch kilometrach dojeżdżamy do miejsca, w którym można wybrać alternatywną lewobrzeżną trasę ze wsi Ziewanie do Waliszewa. Wybierając ten wariant należy z ul. Bielawskiej skręcić w lewo przed granicą lasu i kilometr dalej, już po drugiej stronie doliny skręcić w pierwszą drogę w prawo.
Dla podróżników, którzy nie zdążyli nasycić swoich oczu pięknem mrożańskiej przyrody można zaproponować nieco okrężna drogę do Głowna. Skręcając w Ziewanicach w prawo, a następnie w lewo w pobliżu Antoniewa dojedziemy do lasu. Na jego skraju przywita nas tablica informująca o tym, iż mamy przed sobą rezerwat przyrody "Zabrzeźnia". Do Głowna dojedziemy jadąc dalej prosto. Po przejechaniu pod wiaduktem należy natychmiast skręcić w lewo w ul. Piątkowską, którą dojedziemy do ul. Swoboda. Za nią naszym oczom ukaże się zalew "Mrożyczka". Wzdłuż zalewu ścieżką rowerową dojedziemy do Plac Wolności. Opisany wyżej odcinek szlaku "młynów nadmrożańskich" to około 24km mało ruchliwej drogi, pełnej niezapomnianych widoków.
|
Autor opracowania: Arkadiusz Kaźmierczak. Zdjęcia: Mariusz 'Goździk' Godziszewski i Rafał 'Yaper' Ziarnik. Strona WWW: Rafał 'Yaper' Ziarnik. ostatnia aktualizacja: 2007-09-28 |